Formułowanie strategii zarządzania zmianą gospodarczą na przykładzie Krynicy-Zdroju

Autor

  • Diana Dryglas AGH Akademia Górniczo-Hutnicza Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.28.3

Słowa kluczowe:

Krynica-Zdrój, strategia, zarządzanie, zmiana gospodarcza

Abstrakt

W sytuacji coraz większej konkurencji wśród jednostek samorządu terytorialnego gmin uzdrowiskowych i dużej dynamiki zmian na rynku usług uzdrowiskowych stosuje się strategiczne podejście do zarządzania zmianą gospodarczą. W tym kontekście w Krynicy-Zdroju konieczne jest wprowadzenie zmian gospodarczych w sposób planowany (antycypacyjny). W tym celu niezbędne jest opracowanie strategii zarządzania zmianą gospodarczą (SZZG) w Krynicy-Zdroju, która pozwoli na poprawę procesów decyzyjnych w reakcji na zachodzące zmiany, a w konsekwencji na szybszą adaptację do zmieniających się warunków otoczenia i uzyskanie w przyszłości przewagi konkurencyjnej na rynku usług uzdrowiskowych. W artykule wyznaczono cztery główne etapy w procesie budowy SZZG w Krynicy-Zdroju. W pierwszym etapie - diagnostycznym - pogłębionej analizie poddano makro- i mikrootoczenie, jak również dokonano oceny aktualnego stanu (potencjału) uzdrowiska. W ramach drugiego, analitycznego etapu przeprowadzono analizę strategiczną Krynicy-Zdroju w obszarze funkcji uzdrowiskowej z wykorzystaniem metody SWOT. Trzeci etap ma charakter projektowy, natomiast w czwartym zaproponowano wdrożenie SZZG z wykorzystaniem metody Strategicznej Karty Wyników.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogram autora

Diana Dryglas - AGH Akademia Górniczo-Hutnicza Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki

Diana Dryglas, doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu na podstawie rozprawydoktorskiej zatytułowanej Kształtowanie produktu turystycznego uzdrowisk w Polsce. Pracowniknaukowo-dydaktyczny Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki w Akademii Górniczo-Hutniczej.Autorka licznych opracowań naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu ekonomiki i zarządzaniaturystyką i uzdrowiskami, kształtowania uzdrowiskowego produktu turystycznego, strategii zarządzaniazmianą gospodarczą w uzdrowiskach oraz współautorka licznych projektów badawczych. Aktywnauczestniczka krajowych i zagranicznych konferencji oraz kongresów z obszaru turystyki i uzdrowisk.Prezes Fundacji Centrum Transferu Technologii Turystycznych oraz wieloletni współpracownikInstytutu Turystyki w Krakowie sp. z o.o.

Bibliografia

Burzyński, T., Dryglas D., Golba, J., Bartosik, A. (2005). Czynniki wpływające na jakość i konkurencyjność usług turystycznych w miejscowościach uzdrowiskowych. Kraków: Instytut Turystyki w Krakowie sp. z o.o., SGURP.

David, H.A. (1988). The Method of Paired Comparisons. London: Charles Griffin and Co.

Dryglas, D. (2012a). Fundusze unijne jako instrument wsparcia dla rozwoju infrastruktury turystyczno- uzdrowiskowej w gminach uzdrowiskowych w Polsce. W: M. Jalinik, R. Ziółkowski (red.). Rynek usług turystycznych. Białystok: Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, 111–131.

Dryglas, D. (2012b). Rodzaje turystyki uzdrowiskowej i jej wpływ na realizację zadań promocji zdrowia. W: A. Szromek (red.). Uzdrowiska i ich funkcja turystyczno-lecznicza. Kraków: Wydawnictwo Proksenia, 245–260.

Dryglas, D. (2012c). Dziedzictwo kulturowe jako element uzdrowiskowego produktu turystycznego.

W: B. Sawicki, A.K. Mazurek-Kusiak, J. Janicka (red.). Zarządzanie produktem i walorami kulturowymi w turystyce. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, 87–97.

Dryglas, D. (2013a). Prawne determinanty rozwoju inwestycji w zakresie infrastruktury turystyczno- -uzdrowiskowej w gminach uzdrowiskowych w Polsce. Folia Turistica, 28, 149–166.

Dryglas, D. (2013b). Analiza SWOT w obszarze funkcji uzdrowiskowej Krynicy-Zdroju jako element kształtowania strategii marketingu terytorialnego. W: A. Rapacz (red.). Gospodarka turystyczna w regionie: wybrane problemy funkcjonowania regionów, gmin i przedsiębiorstw turystycznych. Wrocław: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

European Commission (2008). The 2009 Ageing Report: Underlying Assumptions and Projection Methodologies for the EU-27 Member States (2007–2060). Luxembourg: European Communities.

Gierszewska, G., Romanowska, M. (2009). Analiza strategiczna przedsiębiorstwa. Warszawa: PWE.

Griffin, R.W. (2004). Podstawy zarządzania organizacjami. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Hill, H.W.L, Jones, G.R. (1989). Strategic management. An Integrated Perspective. Boston: Prentice Hall.

Johnson, G., Scholes, K., Whittington, R. (2008). Exploring Corporate Strategy. London: Prentice Hall.

Kaplan, R., Norton, D. (2001). Strategiczna Karta Wyników. Jak przełożyć strategię na działanie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Mikołajczyk, Z. (1995). Techniki organizatorskie w rozwiązywaniu problemów zarządzania. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Mintzberg, H. (1987). The Strategy Concept I: Five Ps for Strategy. Fall: California Management Review.

Penc, J. (1999) Strategie zarządzania – perspektywiczne myślenie, systemowe działanie. Warszawa: Agencja Wydawnicza Placet.

Pierścionek, Z. (1996). Strategie rozwoju firmy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 marca 2008 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 listopada 2010 r. w sprawie stawek opłat eksploatacyjnych.

Sowa, A. (2006). Zdrowie i choroba a ubóstwo i wykluczenie społeczne. Polityka Społeczna, 11–12, 16.

Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.

Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne.

Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.

Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Pobrania

Opublikowane

2014-01-03

Jak cytować

Dryglas, D. (2014). Formułowanie strategii zarządzania zmianą gospodarczą na przykładzie Krynicy-Zdroju. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 28, 38–58. https://doi.org/10.24917/20801653.28.3