Zmiany strukturalne w polskim przemyśle zbrojeniowym

Autor

  • Dariusz Klimek Politechnika Łódzka Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.323.9

Słowa kluczowe:

koncentracja przedsiębiorstw, przemysł zbrojeniowy, struktura przemysłu, zmiany strukturalne

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są zmiany strukturalne w przemyśle zbrojeniowym w Polsce po 1990 roku na tle przeobrażeń, jakie zachodziły w tym przemyśle na świecie, w tym w szczególności związane z konsolidacją przedsiębiorstw. Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na dwa pytania dotyczące obecnej struktury polskiego przemysłu zbrojeniowego. Pierwsze pytanie to - w jakim stopniu ta struktura jest podobna do modelu koncentracji przemysłu zbrojeniowego w USA i Europie Zachodniej. Drugie - czy struktura polskiego przemysłu zbrojeniowego jest odpowiednia do odbudowy pozycji tego przemysłu na światowym rynku zbrojeniowym w warunkach stopniowego ograniczania barier protekcjonistycznych w Europie. Aby zrealizować cel artykułu, zastosowano różne metody badawcze. Podstawowa to analiza polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu oraz niepublikowanych materiałów z byłego Ministerstwa Gospodarki. Druga to metoda jakościowa z wykorzystaniem techniki wywiadu swobodnego. Autor przeprowadził wywiady z prawie 20 szefami polskich firm zbrojeniowych w trakcie kilku targów specjalistycznych sprzętu i uzbrojenia wojskowego w 2016 i 2017 roku. Podstawowe wnioski z badań nie są optymistyczne. O ile struktura polskiego przemysłu zbrojeniowego jest w niewielkim zakresie zbliżona do rozwiązań, jakie przyjęto w USA i Europie Zachodniej, raczej bliższa jest modelowi koncentracji w narodowe struktury (holdingi i koncerny) charakterystyczne dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, o tyle sam proces koncentracji następował zbyt powoli i w sposób nieco przypadkowy. Głównym problemem jest jednak to, że tak ukształtowana struktura nie zapewnia poprawy konkurencyjności polskiego przemysłu zbrojeniowego wobec szybko nadchodzących zmian w europejskim przemyśle zbrojeniowym.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogram autora

Dariusz Klimek - Politechnika Łódzka Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji

Dariusz Klimek, dr nauk ekonomicznych, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ, wieloletni prezes zarządu spółek Skarbu Państwa i firm zagranicznych, m.in. w przemyśle maszynowym i zbrojeniowym – Grupa Holdingowa Bumar S.A. w Warszawie, Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów S.A. w Niewiadowie, wiceminister gospodarki, w latach dziewięćdziesiątych inicjator reform i programów rządowych, współautor kilku ustaw reformujących polską gospodarkę, m.in. tzw. ustawy offsetowej, b. przewodniczący Zespołu Rady Ministrów ds. Gotowości Obronnej Gospodarki, b. przewodniczący podzespołu negocjującego akcesję Polski do UE, autor ponad 40 publikacji z zakresu polityki przemysłowej, systemów zarządzania i migracji.

Bibliografia

Gołębiowski, J. (1985). Sektor państwowy w gospodarce Polski międzywojennej. Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Gołębiowski, J. (1990). Przemysł wojenny w Polsce 1918–1939. Kraków: Wydawnictwo Naukowe WSP.

Grupa WB (2017, 18 grudnia). Pozyskano z http://wb.com.pl/ Jaworski, J. (2006). Restrukturyzacja polskiego przemysłu zbrojeniowego. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 9, 130–142.

Jędrych, E., Klimek, D. (2016). Przemysł obronny w warunkach globalizacji. International Business and Global Economy, 35(2), 444–453.

Dariusz Klimek Kazimierski, Z. (2005). Polski przemysł zbrojeniowy w latach 1945–1955. Warszawa: Wyższa Szkoła Działalności Gospodarczej.

Kazimierski, Z. (2009). Polityka państwa polskiego zwłaszcza w zakresie tworzenia, produkcji i rozwoju przemysłu obronnego w latach 1918–2008. W: W. Matejuk (red.). Potrzeba oraz możliwości i dostępne źródła dotyczące tworzenia, rozwoju oraz stanu polskiej techniki przemysłu obronnego (Lata 1918–2008). Warszawa: Polskie Towarzystwo Historii Techniki.

Lewandowski, W. (2011). Polski przemysłowy potencjał obronny w dobie konsolidacji. Bezpieczeństwo Narodowe, 17.

Pacek, B. (2014). Konsolidacja przemysłowego potencjału obronnego w Polsce. Uwarunkowania, dylematy i szanse. Zeszyty Naukowe Akademii Obrony Narodowej, 1(94).

PGZ (2017, 18 grudnia). Polska Grupa Zbrojeniowa. Pozyskano z http://pgzsa.pl/ SIPRI (2017, 18 grudnia).

SIPRI yearbook 2017. Armaments, Disarmament and International Security. Pozyskano z https://www.sipri.org/sv/yearbook/2017/summary/sipri-yearbook- 2017-summary-swedish

Steinbock, D. (2014). The Challenges for America’s Defense Innovation.n: The Information Technology & Innovation Foundation. Washingto

Pobrania

Opublikowane

2018-09-21

Jak cytować

Klimek, D. (2018). Zmiany strukturalne w polskim przemyśle zbrojeniowym. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 32(3), 144–156. https://doi.org/10.24917/20801653.323.9