Imigracje zagraniczne na stałe do Polski

Autor

  • Dariusz Nowotnik Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii,

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.22.12

Słowa kluczowe:

imigracja, zróżnicowanie przestrzenne, osoby objęte ruchem wizowym, obcokrajowcy, zameldowania

Abstrakt

W pierwszych latach po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, szczególne znaczenie miało zjawisko emigracji zarówno czasowej, jak i stałej z Polski do krajów Europy Zachodniej i Północnej o dużym natężeniu. Z biegiem lat ruch emigracyjny trochę osłabł na skutek światowego kryzysu gospodarczego przejawiającego się m.in. mniejszą liczbą miejsc pracy oraz zwolnieniami w krajach imigracyjnych pracowników o krótkim stażu pracy, czyli głównie imigrantów. Nie bez znaczenia był też fakt nieco mniejszego zapotrzebowania na pracę na rynkach zagranicznych, co było związane z tym, iż większość najbardziej zdeterminowanych Polaków wyjechała za granicę w pierwszych latach po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zwiększyło się natomiast natężenie imigracji na stałe do Polski. Wpływ na to mógł mieć duży udział Polaków w strukturze imigracji do Polski. Imigranci przyjeżdżający do Polski na stałe pochodzili przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii, czyli głównych krajów docelowych polskiej emigracji poakcesyjnej. Do Polski licznie przyjeżdżano również ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, krajów, w których mieszka duża liczba ludności polskiego pochodzenia. Pewna część imigrantów pochodziła także z państw słabiej rozwiniętych, w tym głównie z Wietnamu i Ukrainy. W artykule przedstawiono natężenie imigracji zagranicznej na stałe do Polski. Wskazano również pochodzenie imigrantów zagranicznych według wybranych krajów wcześniejszego zamieszkania. Dokonano charakterystyki imigrantów pod względem płci, wieku i stanu cywilnego. W pracy przedstawiono również rozmieszczenie przestrzenne imigrantów zagranicznych na stałe według gmin w Polsce w wybranych latach.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogram autora

Dariusz Nowotnik - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii,

Dariusz Nowotnik, mgr, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego im Komisji Edukacji Narodowej na kierunkach: geografia z przedsiębiorczością i gospodarką przestrzenną (studia magisterskie, 2008–2010) oraz Geografia z przyrodą (studia licencjackie, 2005–2008). Obecnie doktorant na II roku na wymienionej uczelni na kierunku geografia społeczno-ekonomiczna, korepetytor w firmie Platu Korepetycje oraz zastępca sekretarza w czasopiśmie Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Geographica. Jego główne zainteresowania naukowe to migracje wewnętrzne i zagraniczne, urbanistyka i rozwój obszarów podmiejskich w polskich miastach.

Bibliografia

Długosz, Z. (2007). Selected Aspects of Foreign Immigration to Poland at the Turn of the 20th/21st Century. Bulletin of Geography, 7, 55–72.

Duszczyk, M., Góra, M. (2012). Active Inclusion of Immigrants in Poland. IZA Discussion Paper, 6427.

Fihel, A., Tyrowicz, J. Kaczmarczyk, P. (2008). Migracje powrotne Polaków. Biuletyn, 5.

Godlewska J. (2010). Migracje i imigranci w Polsce – skala, podstawy prawne, polityka. Ekspertyza przygotowana w ramach projektu EAPN Polska – razem na rzecz Europy Socjalnej. Warszawa.

Grabowska-Lusińska, I. (2010). Poakcesyjne powroty Polaków. CMR Working Papers, 43/101.

Grzymała-Moszczyńska, H., Grzymała-Kazłowska, A. (2011). Repatrianci z Kazachstanu – charakterystyka i główne problemy adaptacyjne. Opracowanie przygotowane na zlecenie Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk. Warszawa.

Halik, T., Kosowicz, A., Marek, A. (2009). Imigranci w polskim społeczeństwie. Warszawa: Stowarzyszenie Vox Humana.

Iglicka, K. (2009). Powroty Polaków w okresie kryzysu gospodarczego. W pętli pułapki migracyjnej. Raport z badań. Raporty i Analizy, 1.

Kaczmarczyk, P. (2010). Kryzys a decyzje migracyjne Polaków. Biuletyn, 3.

Raźniak, P. (2012). Wpływ poziomu bezpieczeństwa społecznego na migracje ludności w Polsce. Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka, 6(4), 41–52.

Raźniak, P., Winiarczyk-Raźniak, A. (2013). Spatial Distribution and Differences in Migration Patterns and Revenues of Gminas in the Kraków Metropolitan Area. Bulletin of Geography. Socioeconomic Series, 19, 73–86.

Szylko-Skoczny, M., Duszczyk, M. (2010). Polityka imigracyjna Polski – szanse i wyzwania dla rynku pracy. Broszura podsumowująca usługę badawczą. Warszawa: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Warych-Juras, A., Gałka, J. (2009). Ocena rozmiaru i kierunku napływu obcokrajowców (imigrantów) do polskich miast, w tym ich cech społeczno-demograficznych. W: A. Zborowski, (red.), Demograficzne i społeczne uwarunkowania rewitalizacji miast w Polsce. Kraków: IRM, 61–92.

Weinar, A. (2006). Polityka wobec cudzoziemców w świetle debat parlamentarnych w Polsce, 1990– 2003. Warszawa: Scholar.

Zborowski, A., Raźniak, P. (2013). Suburbanizacja rezydencjonalna w Polsce – ujęcia badawcze i ocena procesu. Studia Miejskie, 9, 37–50.

Pobrania

Opublikowane

2013-06-01

Jak cytować

Nowotnik, D. (2013). Imigracje zagraniczne na stałe do Polski. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 22, 161–181. https://doi.org/10.24917/20801653.22.12