Przemiany w zarządzaniu gospodarką odpadami w Polsce w świetle zmian ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Autor

  • Zbigniew Grzymała Szkoła Główna Handlowa, Warszawa, Polska

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.293.10

Słowa kluczowe:

gospodarka odpadami, poziom akceptowalności społecznej, prośrodowiskowe inwestycje

Abstrakt

Celem artykułu jest ocena zdolności finansowych polskiego społeczeństwa wobec przeobrażeńgospodarki odpadami. Kierunek tych przeobrażeń ukazują m.in. kolejne nowelizacje ustawyo utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Celem tych zmian jest przede wszystkim przeobrażeniepolskiej gospodarki odpadami zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Artykuł powstał jako rezultatbadania mechanizmów ustalania maksymalnych i minimalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadamikomunalnymi. Badanie opierało się na analizie danych statystycznych, wywiadów przeprowadzonychw gminach oraz wynikach ankiet. Z analizy danych GUS oraz wyników badań przeprowadzonychprzez autora wynika, że:1. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie nie przyniosła do tej pory oczekiwanychrezultatów, tzn. zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, rozumianego głównie jakozmniejszenie liczby dzikich składowisk odpadów.2. Niektóre przedsiębiorstwa odbierające odpady składują je również w lasach czy rowach lub wyrobiskach,obniżając w ten sposób koszty operacyjne.3. Polskie społeczeństwo jest w stanie płacić więcej za usługi komunalne, w tym za odbiór odpadów,co może przyczynić się z jednej strony do podwyżki opłaty, a z drugiej do pośredniego sfinansowaniadroższych, ale prośrodowiskowych regionalnych instalacji do przetwarzania odpadówkomunalnych (RIPOK).4. Prośrodowiskowe RIPOK pozwolą na obniżenie obecnie płaconych kar za niedotrzymanie środowiskowychzobowiązań unijnych i uniknięcie dodatkowych kar w przyszłości1.5. Inwestycje pro-środowiskowe mogą lokalnie i regionalnie pobudzić koniunkturę gospodarczą,stwarzając nowe miejsca pracy. Skala i wielkość tego procesu zależy od zaangażowania w teinwestycje lokalnych i regionalnych inwestorów.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogram autora

Zbigniew Grzymała - Szkoła Główna Handlowa, Warszawa, Polska

Zbigniew Grzymała, dr hab., prof. SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego. Kierownik Katedry. Zainteresowania badawcze: teoria przedsiębiorstwa, analiza ekonomiczno-finansowa, restrukturyzacja gospodarki komunalnej, ekonomia sektora publicznego itp.

Bibliografia

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. UE L z 22 listopada 2008 r.).

Górnicki, E. (2014). Wpływ stawki opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych na budżet gminy. Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, 138. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej.

Grzymała, Z., Goleń, M, Hossa, P. (2014). Wytyczne dotyczące ustalania maksymalnych i minimalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z analizą kosztów gospodarki odpadami komunalnym ponoszonych przez gminę. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach PO Pomoc techniczna 2007–2013, Warszawa.

Infrastruktura komunalna w 2013 roku (2014). Warszawa: GUS.

Maśloch, G. (2014). Gospodarowanie odpadami komunalnymi w aspekcie wyzwań wynikających z realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju (wybrane problemy). Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, 138. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 maja 2012 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 645).

Sytuacja gospodarstw domowych w 2013 roku w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych (2014). Warszawa: GUS, Departament Badań Społecznych i Warunków Życia.

Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 z późn. zm.).

Pobrania

Opublikowane

2015-02-22

Jak cytować

Grzymała, Z. (2015). Przemiany w zarządzaniu gospodarką odpadami w Polsce w świetle zmian ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 29(3), 136–146. https://doi.org/10.24917/20801653.293.10