Przemysłowe wykorzystanie biomasy w Polsce. Przesłanki i bariery

Autor

  • Krzysztof Sala Wydział Humanistyczny Instytut Politologii Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.314.10

Słowa kluczowe:

biomasa, energetyka odnawialna, produkcja, przemysł, rozwój zrównoważony

Abstrakt

Celem i przedmiotem publikacji jest przedstawienie roli alternatywnego źródła energii, jakie stanowi biomasa, w wykorzystaniu przemysłowym w Polsce. Publikacja powstała w oparciu o ogólnodostępną literaturę książkową i dane statystyczne, jak również na podstawie wiadomości netograficznych. W artykule przedstawiono pojęcie biomasy, jej rolę i specyfikę jako paliwa ekologicznego, w tym również definicję biomasy. Dokonano charakterystyki składników biomasy, ze szczególnym uwzględnieniem roślin uprawianych dla celów energetycznych. Publikacja zawiera również informacje dotyczące bieżącego wykorzystania biomasy w przemyśle. Wskazano na występujące przy tym korzyści w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej lub cieplnej czy też zastosowania jej w transporcie. W pracy dokonano także identyfikacji barier i zagrożeń związanych z wykorzystywaniem biomasy. Dane zostały zilustrowane za pomocą tabel i wykresów. Metoda badawcza zastosowana w publikacji to analiza danych zastanych oraz krytyka piśmiennicza. Z dostępnej literatury książkowej, netografii i danych statystycznych wynika jasno, że biomasa odgrywa istotną rolę w przemyśle energetycznym w Polsce. Publikacja, prezentując analizę danych statystycznych i dostępnych materiałów dotyczących wykorzystywania biomasy, ocenia bieżącą sytuację, a także dokonuje próby oceny przyszłości biomasy jako surowca w przemyśle w Polsce.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogram autora

Krzysztof Sala - Wydział Humanistyczny Instytut Politologii Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej

Krzysztof Sala, dr, adiunkt, Instytut Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych (specjalność studia europejskie) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (studia magisterskie), zakończonych dyplomem na podstawie pracy ,,Realizacja polityki ekorozwoju w krajach skandynawskich’’, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania jakością i ochroną środowiska w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zakończone uzyskaniem tytułu doktora nauk ekonomicznych na podstawie rozprawy ,,Nowe rodzaje turystyki jako przejaw postmodernizmu zachowań konsumenckich w Polsce’’. Wieloletnie doświadczenie w praktyce gospodarczej na różnych stanowiskach zawodowych, w tym stanowiskach menedżerskich. Doświadczenie w pracy naukowo-dydaktycznej zdobyte na uczeniach publicznych i prywatnych. Udział jako trener w szkoleniach finansowanych z UE w ramach programu ,,Kapitał Ludzki’’ z zakresu dotyczącego szeroko rozumianej turystyki i zarządzania. Do głównych obszarów zainteresowań zalicza politykę gospodarczą i turystyczną Polski i Unii Europejskiej, przedsiębiorczość w sektorze małych i średnich firm oraz zarządzanie strategiczne.

Bibliografia

ARiMR (2016, 20 grudnia). Dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pozyskano z http://www.arimr.gov.pl/

Bartoszewicz-Burczy, H. (2012). Potencjał i energetyczne wykorzystanie biomasy w krajach Europy Środkowej. Energetyka, 7.

Bartoszewicz-Burczy, H., Mirowski, T., Kalawa, W., Sajdak, W. (2010). Study on biomass trade in Poland. Raport projektu 4 Biomass.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Pozyskano z https://www.ure. gov.pl/pl/prawo/prawo-wspolnotowe/dyrektywy/4925,DzU-UE-L-0914016.html

Grzybek, A. (2012). Słoma – wykorzystanie w energetyce cieplnej. Falenty: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy.

Jasiulewicz, M. (2010). Badanie potencjału biomasy na poziomie regionalnym i lokalnym. Koszalin.

Kołodziej, B., Matyka, M. (2012). Odnawialne źródła energii, rolnicze surowce energetyczne. Warszawa: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.

Kuś, J., Faber, A. (2009). Produkcja roślinna na cele energetyczne a racjonalne wykorzystanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej Polski. I Kongres Nauk Rolniczych Nauka – Praktyce, Puławy: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Lisowski, A. (red.) (2010). Technologie zbioru roślin energetycznych. Warszawa: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Nadziakiewicz, J., Wacławiak, K., Stelmach, S. (2007). Procesy termiczne utylizacji odpadów. Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej.

Podkówka, W., Podkówka, Z., Kowalczyk-Juśko, A., Pasyniuk, P. (2012). Biogaz rolniczy, odnawialne źródło energii. Teoria, praktyczne zastosowanie. Warszawa: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.

Szczukowski, S. (2011). Wieloletnie rośliny energetyczne. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico.

Szczukowski, S., Tworkowski, J., Stolarski, M. (2004). Wierzba energetyczna. Kraków: Plantpress.

Ścieżko, M., Zuwała, J., Pronobis, M. (2007). Współspalanie biomasy i paliw alternatywnych w energetyce. Zabrze-Gliwice: Wydawnictwo Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla Politechniki Śląskiej.

Tokarska, E., Kościelska-Chmurko, M. (2004). Biomasa i biopaliwa – zasoby i wykorzystanie w energetyce. Warszawa: Gea.

Pobrania

Opublikowane

2017-12-21

Jak cytować

Sala, K. (2017). Przemysłowe wykorzystanie biomasy w Polsce. Przesłanki i bariery. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 31(4), 148–156. https://doi.org/10.24917/20801653.314.10

Inne teksty tego samego autora