Dynamiczne skalowanie wielowymiarowe w analizie zmian struktury zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej w latach 1999–2016

Autor

  • Małgorzata Markowska Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze
  • Andrzej Sokołowski Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Wydział Zarządzania
  • Danuta Strahl Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Wydział Zarządzania

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.331.1

Słowa kluczowe:

skalowanie wielowymiarowe, struktury, Unia Europejska, zatrudnienie

Abstrakt

Skalowanie wielowymiarowe to metoda pozwalająca na przedstawienie obserwacji złożonych w przestrzeni o mniejszej liczbie wymiarów (zazwyczaj na płaszczyźnie) w taki sposób, aby macierz odległości liczonych na płaszczyźnie była jak najbardziej podobna do macierzy liczonej w przestrzeni oryginalnej. W pracy przedstawiono propozycję wykorzystania tego podejścia w analizie struktur przestrzenno-czasowych. Struktury są opisane udziałami, zatem nie jest konieczna procedura doprowadzania udziałów do porównywalności ze względu na jednostkę miary. Dla każdej jednostki czasu przeprowadzane jest osobne skalowanie wielowymiarowe. Ciąg wyników pozwala śledzić przemieszczanie się badanych obiektów względem innych w zbiorze. Te trajektorie można aproksymować funkcjami trendu. Rozważany przykład merytoryczny to analiza struktur zatrudnienia w 28 krajach Unii Europejskiej w latach 1999-2016. Struktury te liczone są w podziale na 10 zagregowanych sekcji.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogramy autorów

Małgorzata Markowska - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze

Małgorzata Markowska, dr hab., prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w Katedrze Gospodarki Regionalnej. Jest członkiem Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych oraz Regional Studies Association. Realizuje badania naukowe dotyczące pomiaru, oceny, zróżnicowania, dynamiki zmian takich zjawisk jak m.in.: rozwój, konkurencyjność, gospodarka oparta na wiedzy, inteligentne specjalizacje, konwergencja i innowacyjność w europejskiej przestrzeni na szczeblu regionalnym z wykorzystaniem metod ekonometrycznych. Jest autorką lub współautorką ponad 100 artykułów naukowych, monografii (Dynamiczna taksonomia innowacyjności regionów) oraz 25 rozdziałów w monografiach. Współpracowała w realizacji 12 grantów finansowanych z funduszy ministerialnych i NCN oraz kilku projektów unijnych.

Andrzej Sokołowski - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Wydział Zarządzania

Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i kierownik Zakładu Statystyki w tej uczelni. Jego zainteresowania naukowe obejmują szeroki zakres zastosowań statystyki – w naukach ekonomicznych, medycynie, sporcie i kulturze fizycznej, polityce i muzyce. W zakresie teoretycznych zagadnień statystycznych głównym polem jego zainteresowań jest statystyka matematyczna, metody analiz wielowymiarowych oraz statystyka medyczna. Jest autorem ponad 60 rozdziałów w monografiach lub książkach, 160 artykułów naukowych oraz 150 wystąpień na konferencjach naukowych. Przez trzy kadencje był przewodniczącym Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych Polskiego Towarzystwa Statystycznego, a od ponad 14 lat jest członkiem Rady International Federation of Classification Societies.

Danuta Strahl - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Wydział Zarządzania

Danuta Strahl, prof. dr hab. Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Przez wiele lat kierowała Katedrą Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jest członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk oraz Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na analizie regionalnej z wykorzystaniem metod ekonometrycznych. Jest autorką lub współautorką ponad 250 opracowań naukowych, w tym kilku monografii. Kierowała 15 grantami finansowanymi z funduszy ministerialnych i NCN oraz brała udział w kilku projektach unijnych. Jest recenzentem wielu prac naukowych, w tym w przewodach habilitacyjnych i profesorskich.

Bibliografia

Borg, I., Groenen, P.J.F. (2005). Modern Multidimensional Scaling. Theory and Applications. Berlin, Heidelberg: Springer.

Borg, I., Groenen, P.J.F., Mair, P. (2013). Applied Multidimensional Scaling. Berlin, Heidelberg: Springer.

Chomątowski, S., Sokołowski, A. (1978). Taksonomia struktur. Przegląd Statystyczny, 2, 217–226.

Council Regulation (EEC) No 3037/90 of 9 October 1990 on the statistical classification of economic activities in the European Community.

Cox, T.F., Cox, M.A.A. (1994). Multidimensional Scaling. London: Chapman & Hall.

Davison, M.L. (1983a). Introduction to Multidimensional Scaling and its Applications. Applied Psychological Measurement, 7, 373–379.

Davison, M.L. (1983b). Multidimensional Scaling. New York: Willey.

Kruskal, J.B. (1964). Multidimensional Scaling and by Optimizing Goodness of Fit to a Nonmetric Hypothesis. Psychometrica, 29(1), 1–27.

Kruskal, J.B., Wish, M. (1978). Multidimensional Scaling. Beverly Hills: Sage.

Markowska, M. (2012). Dynamiczna taksonomia innowacyjności regionów. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz. Urz. UE L/393/1).

Schiffman, S., Reynolds, M.L., Young, F.W. (1981). Introduction to Multidimensional Scaling.Theory, Methods and Applications. Orlando: Academic Press.

Pobrania

Opublikowane

2019-03-28

Jak cytować

Markowska, M., Sokołowski, A., & Strahl, D. (2019). Dynamiczne skalowanie wielowymiarowe w analizie zmian struktury zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej w latach 1999–2016. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 33(1), 7–17. https://doi.org/10.24917/20801653.331.1

Inne teksty tego samego autora