Uwarunkowania rozwoju usług opartych na wiedzy, na przykładzie analizy działalności gabinetów stomatologicznych w Polsce

Autor

  • Sławomir Dorocki Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Zakład Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej
  • Agnieszka Świętek Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.21.21

Słowa kluczowe:

działalność oparta na wiedzy, Polska, stomatologia, dentyści

Abstrakt

W artykule autorzy poddali analizie uwarunkowania rozwoju działalności gabinetówstomatologicznych w Polsce, jako przykład przedsiębiorstw świadczących usługi oparte na wiedzy.W tym celu przeprowadzili badania i analizy, których wyniki przedstawili w poniższym artykule.W tekście potwierdzono „oparcie na wiedzy” zawodu stomatologa, poprzez analizę nakładów finansowychi czasowych przeznaczonych przez dentystów na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.W tekście przedstawiono wyniki własnych badań ankietowych, przeprowadzonych na grupie 60 lekarzystomatologów. Ponadto dokonano analizy sytuacji stomatologów na rynku pracy w porównaniuz innymi przykładowymi „zawodami opartymi na wiedzy. W drugiej części tekstu skupiono się naanalizie barier w rozwoju prywatnych gabinetów stomatologicznych. W części tej poddano analizieoferty szkoleniowe skierowane do osób zamierzających założyć własne gabinety, jak i prowadzącychwłasną działalność. Dokonano również analizy kosztów związanych z uruchomieniem własnego gabinetustomatologicznego. W wyniku badań i wywiadów autorom udało się określić uwarunkowaniajakie determinują funkcjonowanie rynku prywatnych usług stomatologicznych w Polsce. Wedługprzeprowadzonych badań wykazano, że głównymi barierami w rozwoju tych usług są brak potrzebnejwiedzy na temat zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a w drugiej kolejnościbrak funduszy na jej rozpoczęcie.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogramy autorów

Sławomir Dorocki - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Zakład Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej

Sławomir Dorocki, dr, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Zakład Przedsiębiorczościi Gospodarki Przestrzennej.Absolwent studiów z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia (Instytut Europeistyki – UniwersytetJagielloński). Adiunkt w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zainteresowaniabadawcze autora skupiają się wokół problematyki regionów i procesów regionalizacji społeczno-gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem zróżnicowania przestrzeni europejskiej orazprocesów integracji europejskiej i uwarunkowań historycznych.

Agnieszka Świętek - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii

Agnieszka Świętek, mgr, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Zakład DydaktykiGeografii. Absolwentka studiów z zakresu geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w specjalności Przedsiębiorczość i gospodarka przestrzenna. Asystent w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół dwóch tematów: problematykiedukacji z zakresu geografii i przedsiębiorczości, a w szczególności procesu zakładaniawłasnej działalności gospodarczej oraz poziomu życia Romów w Polsce.

Bibliografia

Borowiec, M. (2006). Etyczne aspekty globalizacji w procesie kształtowania przedsiębiorczości. Przedsiębiorczość – Edukacja, 2, 185–192.

Borowiec, M., Dorocki, S., Jenner, B. (2009). Wpływ zasobów kapitału ludzkiego na kształtowa¬nie społeczeństwa informacyjnego i innowacyjności struktur przemysłowych. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 13, 95–109.

Dorocki, S., Jenner, B. (2009). Wpływ wielkości nakładów inwestycyjnych w sektorze B+R na regio¬nalne zróżnicowanie tempa rozwoju Francji. Przedsiębiorczość – Edukacja, 5, 188–197.

Dorocki, S., Kilar, W., Rachwał, T. (2011). Założenia i cele Projektu „Krok w przedsiębiorczość” dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Przedsiębiorczość – Edukacja, 7, 308–320.

Dziennik Gazeta Prawna, 2011-02-16.

Dziennik Gazeta Prawna, 2011-02-20.

Gazeta Wyborcza, 2012-02-27.

OECD 1996. . Paris, GD 102.

Raport Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Ośrodka Studiów, Analiz i Informacji NIL: Możliwości i bariery rozwoju zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Warszawa 2012.

Raport MPiPS, Departament Rynku Pracy: Zarejestrowani bezrobotni oraz wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej wg zawodów i specjalności w II półroczu 2011 roku. Warszawa 2012

Rogut, W. (2011). Dentyści ruszają po wiedzę. Służba Zdrowia, 85–92 (4086–4093).

Strona Internetowa Naczelnej Izby Lekarskiej: http://www.nil.org.pl/.

Wach, K. (2010). Ewolucja europejskiej polityki wspierania przedsiębiorczości w latach 1973–2013. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, seria Ekonomia, 113, 1003–1019.

Żądło, J. (2009). Leasing jako źródło kapitału inwestycji. Niepublikowana praca dyplomowa pod kierunkiem naukowym dr D. Podedwornej-Tarnowskiej. Warszawa: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Pobrania

Opublikowane

2013-11-21

Jak cytować

Dorocki, S., & Świętek, A. (2013). Uwarunkowania rozwoju usług opartych na wiedzy, na przykładzie analizy działalności gabinetów stomatologicznych w Polsce. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 21, 348–365. https://doi.org/10.24917/20801653.21.21

Inne teksty tego samego autora

<< < 1 2 3 4 > >>