Dynamiczna klasyfikacja regionów UE ze względu na strukturę rynku pracy – pozycja regionów polskich

Autor

  • Małgorzata Markowska Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze
  • Andrzej Sokołowski Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Wydział Zarządzania
  • Danuta Strahl Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze
  • Marek Sobolewski Politechnika Rzeszowska Wydział Zarządzania Katedra Metod Ilościowych

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.292.2

Słowa kluczowe:

analizy regionalne, rynek pracy, taksonomia dynamiczna

Abstrakt

W pracy zaprezentowano wyniki dynamicznej klasyfikacji regionów Polski na tle regionów Unii Europejskiej szczebla NUTS 2 ze względu na strukturę zatrudnionych w trzech podstawowych sektorach gospodarki: rolnictwie, przemyśle i usługach. Okres analizy obejmuje lata 2000-2012. W 2008 roku Europejska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej została uaktualniona oraz zmieniona i dla tego roku istnieją dwa zestawy danych. Wykorzystano je do oszacowania równań regresji, które w dalszej kolejności posłużyły do przeliczenia danych dla lat 2000-2007 na system uaktualniony. Podstawowa metoda badawcza to dynamiczna analiza skupień, w której przedmiotem grupowania są obiekto-okresy (operacyjne jednostki taksonomiczne - OJT). To podejście umożliwia śledzenie zmian zarówno w czasie, jak i w przestrzeni oraz pozwala na zidentyfikowanie typowych struktur zatrudnienia. Istotna zmiana struktury zatrudnienia w regionie skutkuje przemieszczeniem się tego regionu do innej grupy. Wyniki mogą być analizowane na poziomie regionów, a także na poziomie państw. W ramach analizy skupień liczba grup jest identyfikowana przez ocenę dendrogramu uzyskanego metodą Warda, natomiast ostateczny podział dokonywany jest metodą k-średnich. Oceniana jest też stabilność grup i ich zdolność przyciągania innych regionów.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogramy autorów

Małgorzata Markowska - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze

Małgorzata Markowska, dr hab. prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w Katedrze Gospodarki Regionalnej. Jest członkiem Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych oraz Regional Studies Association – sekcja polska. Realizuje badania naukowe dotyczące pomiaru, oceny, zróżnicowania, dynamiki zmian takich zjawisk, jak m.in.: rozwój, konkurencyjność, gospodarka oparta na wiedzy, inteligentne specjalizacje, konwergencja i innowacyjność w europejskiej przestrzeni na szczeblu regionalnym, z wykorzystaniem metod ekonometrycznych. Jest autorem lub współautorem ponad 100 artykułów naukowych, monografii (Dynamiczna taksonomia innowacyjności regionów) oraz 25 rozdziałów w monografiach. Współpracowała przy realizacji 10 grantów finansowanych z funduszy ministerialnych i NCN oraz kilku projektów unijnych. Wygłosiła 120 referatów na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Brała udział w pracach badawczych na rzecz instytucji rządowych, samorządów i praktyki gospodarczej.

Andrzej Sokołowski - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Wydział Zarządzania

Andrzej Sokołowski, dr hab. prof. UEK, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Wydział Zarządzania. Jest dr. hab. nauk ekonomicznych, profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i kierownikiem Zakładu Statystyki w tej uczelni. Jego zainteresowania naukowe obejmują szeroki zakres zastosowań statystyki w naukach ekonomicznych, medycynie, sporcie i kulturze fizycznej, polityce i muzyce. W zakresie teoretycznych zagadnień statystycznych jego głównym polem zainteresowań są statystyka matematyczna, metody analiz wielowymiarowych oraz statystyka medyczna. Jest autorem ponad 60 rozdziałów w monografiach lub książkach, 143 artykułów naukowych oraz 128 wystąpień na konferencjach naukowych. Przez trzy kadencje był przewodniczącym Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych Polskiego Towarzystwa Statystycznego, a od ponad 10 lat jest członkiem Rady International Federation of Classification Societies.

Danuta Strahl - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze

Danuta Strahl, prof. dr hab., Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. Jest profesorem nauk ekonomicznych w Katedrze Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 1992 roku jest członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, a od 2008 roku członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na wykorzystaniu metod wielowymiarowej analizy statystycznej w badaniach regionalnych, a w szczególności na rozwoju regionalnym, gospodarce opartej na wiedzy i rozwoju inteligentnej europejskiej przestrzeni regionalnej. Jest autorką lub współautorką ponad 150 artykułów, redaktorką i autorką lub współautorką dziesięciu monografii. Wygłosiła ponad 100 referatów na konferencjach naukowych.

Marek Sobolewski - Politechnika Rzeszowska Wydział Zarządzania Katedra Metod Ilościowych

Marek Sobolewski, dr, Politechnika Rzeszowska, Wydział Zarządzania, Katedra Metod Ilościowych. Jest doktorem nauk ekonomicznych, adiunktem w Katedrze Metod Ilościowych Politechniki Rzeszowskiej. Jest członkiem Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych PTS. Jego zainteresowania naukowe obejmują statystykę medyczną, metody statystyki wielowymiarowej oraz komputerowe aplikacje metod statystycznych. Jest autorem lub współautorem ponad 100 artykułów naukowych.

Bibliografia

Eurostat (2014, 12 maja). Pozyskano z http://ec.europa.eu/eurostat.

Kryńska, E., Arendt, Ł. (2011). Rynek pracy i kierunki wzrostu aktywności zawodowej ludności na obszarze zachodnich województw Polski w kontekście prowadzonej polityki regionalnej. Ekspertyza. Łódź: Uniwersytet Łódzki.

Markowska, M. (2012). Dynamiczna taksonomia innowacyjności regionów. Monografie i Opracowania 221, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Regions in the European Union. Nomenclature of territorial unit for statistics NUTS2010/EU-27

(2011). Methodologies and Working Papers. Luksemburg: European Commission. Rozporządzenie (WE) Nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych. Dz. Urz. UE, L/393/1.

Statistical classification of economic activities in the European Community (2008). Methodologies and Working Papers. Luksemburg: Office for Official Publications of the European Communities.

Pobrania

Opublikowane

2015-06-01

Jak cytować

Markowska, M., Sokołowski, A., Strahl, D., & Sobolewski, M. (2015). Dynamiczna klasyfikacja regionów UE ze względu na strukturę rynku pracy – pozycja regionów polskich. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 29(2), 23–36. https://doi.org/10.24917/20801653.292.2

Inne teksty tego samego autora