Metoda dekompozycji zmian struktury

Autor

  • Małgorzata Markowska Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Katedra Gospodarki Regionalnej
  • Andrzej Sokołowski Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Wydział Zarządzania Zakład Statystyki

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.303.2

Słowa kluczowe:

dekompozycja zmian, porównywanie struktur, taksonomia struktur, zatrudnienie

Abstrakt

Pojęcie struktury jest na ogół używane w dwojakim znaczeniu. Pierwsze to konfiguracjapunktów w przestrzeni wielowymiarowej, a drugie to ciąg liczb nieujemnych, sumujących się do jedności.Rozpatrujemy strukturę w tym drugim sensie. Struktura jest wówczas pewnym efektem rachunkowym istniejącymtylko w wyniku porównań części z całością i mówimy wówczas o „kształcie”. Wartości elementówstruktury definiują jej „rozmiar”. Do istnienia nietrywialnej struktury potrzeba co najmniej dwóch jej składników.Zmiana rozmiaru nie musi powodować zmiany kształtu, jeżeli zmiany składników następują w tej samejproporcji. Natomiast zmiana kształtu nie może odbyć się bez zmiany rozmiaru. W pracy zaproponowanomiary udziału elementu struktury w jej zmianach przy porównywaniu struktur w dwóch obiektach (lub okresach),zarówno w odniesieniu do rozmiaru, jak i do kształtu. Określają one udział składnika w zmianach, a ichznak wskazuje, czy był to wzrost, czy spadek udziału. Suma modułów wartości miar dla wszystkich składnikówstruktury jest równa jedności. W pracy poddano analizie zmiany sektorowej struktury zatrudnieniaw regionach Republiki Czeskiej w latach 2008-2014.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogramy autorów

Małgorzata Markowska - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Katedra Gospodarki Regionalnej

Małgorzata Markowska, dr hab., profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w Katedrze GospodarkiRegionalnej. Jest członkiem Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych oraz Regional Studies Association –sekcja polska. Realizuje badania naukowe dotyczące pomiaru, oceny, zróżnicowania i dynamiki zmian takichzjawisk, jak m.in.: rozwój, konkurencyjność, gospodarka oparta na wiedzy, inteligentne specjalizacje, konwergencjai innowacyjność w europejskiej przestrzeni na szczeblu regionalnym z wykorzystaniem metod ekonometrycznych.Jest autorem lub współautorem ponad 100 artykułów naukowych, monografii (Dynamicznataksonomia innowacyjności regionów) oraz 25 rozdziałów w monografiach. Współpracowała przy realizacji12 grantów finansowanych z funduszy ministerialnych i NCN oraz kilku projektów unijnych.

Andrzej Sokołowski - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Wydział Zarządzania Zakład Statystyki

Andrzej Sokołowski, prof. dr hab., profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i kierownik ZakładuStatystyki w tej uczelni. Jego zainteresowania naukowe obejmują szeroki zakres zastosowań statystyki,w naukach ekonomicznych, medycynie, sporcie i kulturze fizycznej, polityce i muzyce. W zakresie teoretycznychzagadnień statystycznych jego głównym polem zainteresowań jest statystyka matematyczna, metodyanaliz wielowymiarowych oraz statystyka medyczna. Jest autorem ponad 60 rozdziałów w monografiach lubksiążek, 150 artykułów naukowych oraz 140 wystąpień na konferencjach naukowych. Przez trzy kadencjebył przewodniczącym Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych Polskiego Towarzystwa Statystycznego, a od ponad12 lat jest członkiem Rady International Federation of Classification Societies.

Bibliografia

Chomątowski, S., Sokołowski, A. (1978). Taksonomia struktur. Przegląd Statystyczny, 2, 217–226.

Eurostat (2015, 20 października). Pozyskano z http://ec.europa.eu/eurostat/web/regions/ data/database[lfst_r_lfe2en2]

Kukuła, K. (1986). Przegląd wybranych miar zgodności struktur. Przegląd Statystyczny, 4, 384–401.

Regions in the European Union. Nomenclature of territorial unit for statistics NUTS 2010/EU-27 (2011). Luxembourg: European Commission.

Walesiak, M. (1983a). Podobieństwo wielkości (skali) oraz kształtu (formy) w złożonych badaniach strukturalnych. Wiadomości Statystyczne, 3, 26–28.

Walesiak, M. (1983b). Propozycja rodziny miar odległości struktur udziałowych. Wiadomości Statystyczne, 10, 23–24.

Pobrania

Opublikowane

2017-01-17

Jak cytować

Markowska, M., & Sokołowski, A. (2017). Metoda dekompozycji zmian struktury. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 30(3), 25–32. https://doi.org/10.24917/20801653.303.2

Inne teksty tego samego autora