Podobieństwo struktur zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej w latach 2008–2017 – ocena dynamiki

Autor

  • Małgorzata Markowska Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii i Finansów Katedra Gospodarki Regionalnej
  • Danuta Strahl Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Wydział Zarządzania Katedra Zarządzania
  • Elżbieta Sobczak Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii i Finansów Katedra Gospodarki Regionalnej
  • Petr Hlaváček Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem Fakulta sociálně ekonomická

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.334.17

Słowa kluczowe:

kraje UE, struktury, Unia Europejska, zatrudnienie

Abstrakt

Celem pracy jest identyfikacja grup krajów Unii Europejskiej podobnych co do struktury zatrudnienia w ujęciu dynamicznym, z wykorzystaniem metody aglomeracyjnej najdalszego sąsiedztwa.
W ocenie wykorzystano informacje o zatrudnieniu w krajach Unii Europejskiej, dokumentowane m.in. w podziale na 10 sekcji: rolnictwo, przemysł, budownictwo, handel, informacja, finanse i ubezpieczenia, nieruchomości, usługi profesjonalne, sfera budżetowa, kultura. Analizowane są podobieństwa struktur zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej w latach 2008-2017. Dla każdego roku osobno wyznaczono macierz odległości (niepodobieństwa) struktur zatrudnienia pomiędzy krajami UE. Wykorzystując tę macierz, zastosowano taksonomiczną metodę aglomeracyjną najdalszego sąsiedztwa, która po metodzie Warda jest drugą co do skuteczności metodą odkrywania grup podobnych w zbiorach analizowanych obiektów. Wybór metody zdeterminowany był wykorzystaną miarą odległości, jak również jej elastycznością - na podstawie analizy porównawczej uzyskanych dendrogramów - poziomu cięcia dendrogramu. W pracy, po obserwacji otrzymanych drzew klasyfikacyjnych, przyjęto odległość krytyczną jako 0,15. Oznacza to, że dwie grupy obiektów mogą być połączone, jeżeli najdłuższa odległość pomiędzy obiektami należącymi do różnych podgrup nie przekracza 0,15. Przy cięciu dendrogramu na poziomie 0,15 otrzymano dla każdego roku podział krajów UE na grupy zbliżone co do struktury zatrudnienia. Okazało się, że Luksemburg oraz Rumunia we wszystkich latach stanowiły osobne, jednoelementowe grupy. Dla pozostałych krajów wyróżniono trzy zasadnicze grupy.
Poddano analizie zmiany składu grup w czasie oraz dynamikę średnich struktur dla grup.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogramy autorów

Małgorzata Markowska - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii i Finansów Katedra Gospodarki Regionalnej

Małgorzata Markowska, dr hab., jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, na Wydziale Ekonomii i Finansów, w Katedrze Gospodarki Regionalnej. Jest członkiem Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych oraz Regional Studies Association. Realizuje badania naukowe dotyczące pomiaru, oceny, zróżnicowania, dynamiki zmian takich zjawisk, jak m.in.: rozwój, konkurencyjność, gospodarka oparta na wiedzy, inteligentne specjalizacje, konwergencja i innowacyjność w europejskiej przestrzeni na szczeblu regionalnym z wykorzystaniem metod ekonometrycznych. Jest autorem lub współautorem ponad 100 artykułów naukowych, monografii (Dynamiczna taksonomia innowacyjności regionów) oraz 25 rozdziałów w monografiach. Współpracowała przy realizacji 12 grantów finansowanych z funduszy ministerialnych i Narodowego Centrum ­Nauki oraz kilku projektów unijnych.

Danuta Strahl - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Wydział Zarządzania Katedra Zarządzania

Danuta Strahl, prof. dr hab., jest profesorem Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, w Katedrze Zarządzania. Przez wiele lat kierowała Katedrą Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jest członkiem Komitetu, Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk oraz Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na analizie regionalnej z wykorzystaniem metod ekonometrycznych. Jest autorem lub współautorem ponad 250 opracowań naukowych, w tym kilku monografii. Kierowała 15 grantami finansowanych z funduszy ministerialnych i Narodowego Centrum Nauki oraz brała udział w kilku projektach unijnych. Jest recenzentem wielu prac naukowych, w tym w przewodach habilitacyjnych i profesorskich.

Elżbieta Sobczak - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii i Finansów Katedra Gospodarki Regionalnej

Elżbieta Sobczak, dr hab., jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, na Wydziale Ekonomii i Finansów, w Katedrze Gospodarki Regionalnej. Do jej głównych zainteresowań badawczych należą metody ilościowe w ekonomii, klasyfikacja i analiza danych i wielowymiarowa analiza statystyczna w badaniach regionalnych. Interesuje się również ekonometryczną analizą regionalną i metodami segmentacji rynków zagranicznych, konkurencyjnością, gospodarką opartą na wiedzy, inteligentnymi specjalizacjami, konwergencją i innowacyjnością w europejskiej przestrzeni regionalnej. Jako autorka lub współautorka opublikowała ponad 100 artykułów naukowych, 20 rozdziałów w monografiach oraz monografię autorską pt. Segmentacja rynków zagranicznych. Jest członkiem polskiej Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych (SKAD) i polskiej sekcji Regional Studies Association (RSA).

Petr Hlaváček - Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem Fakulta sociálně ekonomická

Petr Hlaváček, doktor inżynier, jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie im. J.E. Purkyně w Ústí nad Labem, na Wydziale Nauk Społeczno­‑Ekonomicznych, w Katedrze Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej. Jest członkiem Regional Studies Association i Czeskiego Towarzystwa Geograficznego. Jego badania koncentrują się na rozwoju regionalnym i miejskim, regionalnej gospodarce i polityce, bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w Europie Środkowej i regionalnych systemach innowacji. Jest autorem lub współautorem ponad 50 artykułów naukowych i rozdziałów w kilku monografiach. Był zaangażowany w koordynację lub współpracował przy realizacji 11 projektów badawczych lub grantów, finansowanych przez Agencję Grantową Republiki Czeskiej, Unię Europejską, uniwersytet lub regionalne i lokalne jednostki administracyjne. Pracuje również jako ekspert do oceny projektów Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu.

Bibliografia

Acemoglu, D. (2002). Technical change, inequality, and the labor market. Journal of Economic Literature, 40(1), 7–72.

Castellano, R, Musella, G., Punzo, G. (2017). Structure of the labour market and wage inequality: evidence from European countries. Quality & Quantity: International Journal of Methodology, 51(5), 2191–2218.

Castellano, R, Musella, G., Punzo, G. (2019). Exploring changes in the employment structure and wage inequality in Western Europe using the unconditional quantile regression. Empirica, 46(2), 249–304.

Chomątowski, S., Sokołowski, A. (1978). Taksonomia struktur. Przegląd Statystyczny, 2, 217–226.

Eurostat (2018, 10 października). Pozyskano z http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=lfst_r_lfe2en2&lang=en

Fernández­‑Macías, E. (2012). Job polarization in Europe? Changes in the employment structure and job quality, 1995–2007. Work and Occupations, 39(2), 157–182.

Gelbard, R., Goldman, O., Spiegler, I. (2007). Investigating diversity of clustering methods: An empirical comparison. Data & Knowledge Engineering, 63, 155–166.

Goos, M, Manning, A, Salomons, A. (2009). Job polarization in Europe. American Economic Review, 99, 58–63.

Grabiński, T. (1980). Wielowymiarowa analiza porównawcza w badaniach dynamiki zjawisk ekonomicznych. Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie, seria specjalna: Monografie, 61.

Markowska, M., Sokołowski, A., Strahl, D. (2014). Taksonomia dynamiki zmian struktury zatrudnienia w nowoczesnym przemyśle i usługach w regionach Unii Europejskiej. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 26, 46–64.

Walesiak, M. (1982). Metoda oceny podobieństwa struktur (na przykładzie struktury gałęziowej zatrudnienia w przemyśle uspołecznionym województw Polski w roku 1980). Wiadomości Statystyczne, 10(256), 11–14.

Pobrania

Opublikowane

2019-12-31

Jak cytować

Markowska, M. ., Strahl, D. ., Sobczak, E. ., & Hlaváček, P. . (2019). Podobieństwo struktur zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej w latach 2008–2017 – ocena dynamiki. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 33(4), 283–294. https://doi.org/10.24917/20801653.334.17

Inne teksty tego samego autora