Aktywność turystyczna argentyńskiej Polonii na przykładzie mieszkańców Buenos Aires – w świetle badań pilotażowych

Autor

  • Kamila Ziółkowska-Weiss Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Katedra Turystyki i Badań Regionalnych
  • Ewelina Haras Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.341.8

Słowa kluczowe:

aktywność i destynacje turystyczne, Argentyna, Buenos Aires, Polonia, turystyka

Abstrakt

Głównym celem badań jest określenie aktywności turystycznej argentyńskiej Polonii na przykładzie mieszkańców Buenos Aires. W 2017 i 2018 roku przeprowadzone zostały pilotażowe badania ankietowe, dzięki którym uzyskana została informacja dotycząca długości trwania podróży, częstotliwości podróżowania, wyboru środka transportu, sposobu organizacji podróży, tego, z kim argentyńska Polonia podróżuje, gdzie się zatrzymuje podczas podróży oraz jakie są główne motywy podróżowania. Buenos Aires jest głównym skupiskiem Polonii w Argentynie, jednocześnie jest to jeden z większych ośrodków polonijnych, mieszczących się Ameryce Południowej (Malinowski, 2005: 324). Jak podaje Ambasada Polski w Buenos Aires, szacuje się, że w samej stolicy Argentyny mieszka około 18-20 tys. osób pochodzenia polskiego. Wśród Polonii argentyńskiej dominuje turystyka wypoczynkowa, najważniejszym regionem wypoczynkowym jest wybrzeże La Platy. Na wybrzeżu tym dużą popularnością cieszą się kąpieliska Mar de Plata i Miramar (Kurek, 2011: 540). Jak wykazały przeprowadzone pilotażowe badania ankietowe, Polonia argentyńska jest aktywna turystycznie. Około 40 % ankietowanych podróżuje dwa-trzy razy w ciągu roku. Najwięcej osób podróżuje w celach poznawczych i wypoczynkowych. Większość ankietowanych to osoby, które organizują swoje podróże samodzielnie, a podczas podróży najchętniej zatrzymują się u rodziny i przyjaciół.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogramy autorów

Kamila Ziółkowska-Weiss - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Katedra Turystyki i Badań Regionalnych

Kamila Ziółkowska-Weiss, dr, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Katedra Turystyki i Badań Regionalnych. Studiowała prawo oraz kulturoznawstwo z historią sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest również absolwentką geografii z podstawami przedsiębiorczości na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończyła podyplomowe studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku zarządzanie turystyką międzynarodową. W 2015 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską, tym samym uzyskując tytuł doktora nauk o Ziemi. Od 2012 roku pracuje w Katedrze Turystyki i Badań Regionalnych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prowadząc m.in. zajęcia z „Turystyki w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej”. Czynny pilot wycieczek. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Główne zainteresowania naukowe to Polonia w Ameryce Północnej i Południowej, turystyka kulturowa oraz mniejszości narodowe w Polsce i w Ameryce Północnej.

Ewelina Haras - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Ewelina Haras, mgr, absolwentka Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku turystyka i rekreacja, a obecnie studentka Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, kierunek amerykanistyka, specjalność latynoamerykanistyka.

Bibliografia

Alejziak, W. (2011). Aktywność turystyczna: Międzynarodowe i krajowe zróżnicowanie oraz kwestia wykluczenia społecznego. Turyzm, 21(1–2).

Bernhardson, W. (2011). Argentyna. Przewodnik National Geographic. Warszawa: Wydawnictwo National Geographic.

Curuś, E. (1978). Polacy w Argentynie. Lublin: Polonijne Centrum Kulturalno-Oświatowe Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Faracik, R., Kurek, W., Mika, M., Pitrus, E., Ptaszycka-Jackowska, D. (2008). Rodzaje i formy turystyki. W: W. Kurek (red.). Turystyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Groch, J., Mydela, R. (1999). Przeglądowy atlas świata – Ameryka Południowa. Kraków: Oficyna Wydawnicza.

Kruczek, Z. (2010). Kraje pozaeuropejskie – zarys geografii turystycznej. Kraków: Proksenia.

Kurek, W. (red.) (2011). Turystyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Malinowski, M. (2005). Ruch polonijny w Argentynie i Brazylii w latach 1989–2000. Warszawa: Centrum Studiów Latynoamerykańskich, Uniwersytet Warszawski.

Nowak, S. (2007). Metodologia badań społecznych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Olszycki, M. (2014). Ziemia czerwonych drzew – Polacy z Ameryki Południowej. Warszawa: Biblioteka Iberyjska.

Paradowska, M. (1984). Podróżnicy i emigranci – szkice z dziejów polskiego wychodźstwa w Ameryce Południowej. Warszawa: Wydawnictwo Interpress.

Podróże marzeń: Argentyna (2007). Warszawa: Biblioteka Gazety Wyborczej.

Pyzik, S.P. (2004). Polacy w Argentynie i w innych krajach Ameryki Południowej. Warszawa: Fundacja SEMPER POLONIA.

Romanowska-Kindziuk, B. (red.) (2004). Polonia argentyńska w piśmiennictwie polskim. Antologia. Buenos Aires–Warszawa: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

UNWTO (2016). Tourism Highlights. Pozyskano z https://www.e-unwto.org/doi/book/10.18111/9789284418145

Wróbel, A.H. (1991). Pod Krzyżem Południa, Buenos Aires. Polska Misja Katolicka w Martin Coronado.

Wróbel, A.H. (2004). Wkład Kościoła polskiego w ewangelizację Argentyny. Buenos Aires: Polska Misja Katolicka w Martin Coronado.

Ziółkowska-Weiss, K. (2017a). Czynniki ekonomiczne warunkujące aktywność i destynacje turystyczne chicagowskiej Polonii. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 31(3), 32–49.

Ziółkowska-Weiss, K. (2017b). Czynniki społeczne warunkujące aktywność i destynację turystyczne chicagowskiej Polonii. Turyzm/Tourism, 27(2), 121–130.

Ziółkowska-Weiss, K. (2018). Aktywność i destynacje turystyczne Polonii mieszkającej w Wielkiej Metropolii Chicagowskiej. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Pobrania

Opublikowane

2020-03-30

Jak cytować

Ziółkowska-Weiss, K. ., & Haras, E. . (2020). Aktywność turystyczna argentyńskiej Polonii na przykładzie mieszkańców Buenos Aires – w świetle badań pilotażowych. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 34(1), 108–123. https://doi.org/10.24917/20801653.341.8

Inne teksty tego samego autora