Przestrzenne zróżnicowanie poziomu innowacyjności regionalnej gospodarki województwa dolnośląskiego

Autor

  • Paweł Brezdeń Uniwersytet Wrocławski Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego
  • Waldemar Spallek Uniwersytet Wrocławski Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego

DOI:

https://doi.org/10.24917/20801653.23.1

Słowa kluczowe:

działalność innowacyjna, regionalna gospodarka, województwo dolnośląskie, zróżnicowanie przestrzenne innowacyjności

Abstrakt

Współczesny rozwój gospodarki opartej na wiedzy jest uzależniony od poziomu innowacyjności przedsiębiorstw wprowadzających nowe lub istotnie ulepszone produkty, zaawansowane technologie oraz doskonalsze systemy organizacji pracy. Wysoki poziom innowacyjności ma istotny wpływ na wzrost przewagi konkurencyjnej regionalnych gospodarek, umożliwiając im przede wszystkim efektywniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów. W artykule zaprezentowano problematykę działalności badawczo-rozwojowej w Polsce, którą scharakteryzowano na podstawie nakładów na badania i rozwój oraz udziału zatrudnionych w B+R wśród pracujących ogółem. Analiza działań innowacyjnych w województwach i powiatach województwa dolnośląskiego została przeprowadzona na podstawie czterech wskaźników. Charakteryzują one aktywność innowacyjną, nakłady na nią, jej efektywność w postaci przychodów z produkcji wyrobów nowych lub istotnie ulepszonych oraz stopień wyposażenia w środki automatyzacji produkcji. Wymienione parametry były podstawą do skonstruowania syntetycznego wskaźnika innowacyjności, który ilustruje konkurencyjność intraregionalną powiatów województwa. Analizy dotyczące innowacyjności gospodarki Dolnego Śląska zaprezentowano w odniesieniu do sytuacji ogólnokrajowej, umożliwiającej określenie pozycji regionu na tle kraju.

Downloads

Download data is not yet available.

Metrics

Metrics Loading ...

Biogramy autorów

Paweł Brezdeń - Uniwersytet Wrocławski Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego

Paweł Brezdeń, dr, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Zakład Analiz Regionalnych i Lokalnych. Paweł Brezdeń adiunktem w Zakładzie Analiz Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na procesach inwestycyjnych, sektorze bankowym, przedsiębiorczości i aktywizacji gospodarczej, gospodarce sieciowej, strukturach przemysłowych i innowacyjności. Ponadto prowadzi badania w zakresie demografii i problematyki ludnościowej oraz zarządzania i marketingu. Jest współautorem trzech atlasów popularnonaukowych i monografii społeczno- gospodarczych.

Waldemar Spallek - Uniwersytet Wrocławski Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego

Waldemar Spallek, dr, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Zakład Geoinformatyki i Kartografii. Waldemar Spallek jest adiunktem w Zakładzie Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocław- skiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problemach kartografii i systemów informacji geograficznej: projektowanie map i atlasów, kartografia tematyczna, kartografia szkolna, metodyka wizualizacji kartograficznej, historia kartografii, analizy przestrzenne w systemach informacji geograficznej. Ponadto interesuje się historią Polski i powszechną oraz problematyką etnograficzną i społeczno- gospodarczą. Jest współautorem sześciu atlasów szkolnych i popularnonaukowych oraz monografii Kartografia tematyczna (Żyszkowska, Spallek, Borowicz, 2012).

Bibliografia

Bank Danych Lokalnych (2012, 15 listopada). Pozyskano z: http://www.stat.gov.pl/bdl/app/strona.html? p_name=indeks

Brezdeń, P., Spallek, W. (2009). Efektywność firm korporacyjnych o dobrym standingu w województwie dolnośląskim w ujęciu przestrzennym. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 14, 81–94.

Diagnoza pogłębiona innowacyjności gospodarki Małopolski. Opracowanie przygotowane na potrzeby prac nad Regionalną Strategią Innowacji Województwa Małopolskiego na lata 2013–2020 (2012). Kraków: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2008–2010 (2011). Szczecin: Urząd Statystyczny w Szczecinie.

Gomułka, S. (1998). Teoria innowacji i wzrostu gospodarczego. Warszawa: Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Innovation Union Scoreboard 2011. Enterprise and Industry (2012, 7 listopada). Pozyskano z: http:// ec.europa.eu/enterprise/policies/innovation/files/ius-2011_en.pdf Konkurencyjność powiatów województwa dolnośląskiego w latach 1999–2004 (2006). Wrocław: Urząd Statystyczny we Wrocławiu.

Nauka i technika w 2010 r. Science and Technology in Poland in 2010 (2012). Szczecin: Urząd Statystyczny w Szczecinie.

Nowak, E. (1989). Metody taksonomiczne w klasyfikacji obiektów społeczno-ekonomicznych. Warszawa: PWE.

Penc, J. (1999). Innowacyjne zmiany w firmie. Warszawa: Agencja Wydawnicza Placet.

Podręcznik Oslo. Zasady gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji (2008). Warszawa: OECD, Eurostat, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studia nad rozwojem Dolnego Śląska. Identyfikacja i delimitacja obszarów wzrostu i obszarów problemowych w województwie dolnośląskim, cz. 2 (2012). Wrocław: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Żyszkowska, W., Spallek, W., Borowicz D. (2012). Kartografia tematyczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Pobrania

Opublikowane

2013-10-01

Jak cytować

Brezdeń, P., & Spallek, W. (2013). Przestrzenne zróżnicowanie poziomu innowacyjności regionalnej gospodarki województwa dolnośląskiego. Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, 23, 9–25. https://doi.org/10.24917/20801653.23.1

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>